|
|
"...A Kiedy równe towarzystwo siędzie |
|
Jan Kochanowski "Księgi wtóre", Pieśń 16 |
|
* * * Zespół
sarmackiej muzyki dawnej Contra
belluM powstał z inicjatywy śląskiego barda Michała Lutnisty. Obecnie zespół działa w składzie:
Michał Lutnista - lutnia, kobza, bandura, śpiew, gawęda Ulubionym instrumentem w Polsce XVII wieku była LUTNIA i jej odmiany. Poza lutnią zespół Contra belluM używa również rzadko spotykanej dziś w Polsce kobzy i bandury. Wielką popularnością cieszyły się w Polsce skrzypce i wiole, budowane również w wielu odmianach. Na koncertach zespołu można zobaczyć absolutnie unikalny instrument: BASETLĘ, czyli basowe skrzypce z pierwszej połowy XVII wieku. Poza tym używana jest sopranowa viola da gamba i wiolonczela, która na przełomie XVII/XVIII wieku przejęła nie tylko rolę basetli, ale nawet i jej zwyczajową nazwę. Do tych dźwięków przygrywają różnego rodzaju instrumenty perkusyjne, wspomagając dramaturgię tekstów, a także porywając do tańca, który był w Polsce jedną z ulubionych rozrywek wszystkich warstw społecznych. Repertuar zespołu stanowią pieśni i utwory instrumentalne, powstałe i popularne w Sarmacji, czyli Pierwszej Rzeczpospolitej w latach 1586 - 1795. Takie właśnie utwory znajdują się na płytach zespołu Contra belluM, dostępnych w sprzedaży w księgarniach muzycznych i w sklepie internetowym wydawcy.
Inspirowane
historią podejście do wystepów i osobista pasja muzyków, wzbudza zainteresowanie i angażuje widownię, a chwytające za serce i niepozbawione humoru utwory, pozostawiają niezapomniane wrażenia odbiorców. Występy grupy bywają też niejednokrotnie spontanicznym muzykowaniem, szczególnie podczas koncertów promenadowych, biesiad, zabaw staropolskich i rycerskich. Muzycy występują w strojach epokowych, a muzyka przeplatana jest często staropolską poezją i prozą. Każdemu występowi towarzyszy również gawęda historyczna, dzięki czemu prezentowane utwory zawsze osadzone są w konkretnym kontekście historycznym i obyczajowym.
Zespół Contra belluM zagrał kilkaset koncertów w Polsce i poza jej granicami. Występy transmitowane były i relacjonowane przez radio (Program Drugi Polskiego Radia, RMF FM, PR Katowice, PR Kielce, PR Lublin), a także Telewizję Polską S.A. Muzycy zaprezentowali się m. in. widzom programu "Pytanie na śniadanie" w TVP2 oraz przygotowali oprawę muzyczną sarmackiego widowiska na 40lecie serialu TVP "Czarne chmury", transmitowaną na żywo przez TVP2 oraz TVP Kielce. Grupa przygotowała oprawę muzyczną i wystąpiła na prapremierze filmu "Zrodzeni do szabli", pierwszego od czasu "Ogniem i mieczem" filmu polskiego, osadzonego w realiach XVII wieczenej Polski. Contra belluM współpracuje głównie z instytucjami promującymi kulturę polską w kraju i za granicą oraz z muzeami (wsród nich są m. in. Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, Estrada Śląska, Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Muzeum Narodowe w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej, Instytut Polski, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wspomniana już wcześniej Telewizja Polska S.A.)..
Ważne
miejsce w działalności zespołu zajmują, prowadzone przez Michała Wyciślika, studia nad polską kulturą muzyczną w czasach nowożytnych, w szczególności nad historią muzyki
lutniowej i obecnością lutni w I Rzeczpospolitej. Efektem tego są prelekcje i wykłady na temat historii lutni w Polsce i jej obecności w obyczajowości staropolskiej.
Stąd również większość repertuaru zespołu stanowią pieśni i utwory, będące opracowaniami autorskimi pana Michała, są także i stylizowane kompozycje jego autorstwa.
Muzycy
doskonalą
warsztat, a wśród swoich profesorów wymieniają wokalistów Annę
Mikołajczyk, Cezarego Szyfmana, Krystynę Prońko, lutnistów Tadeusza Czechaka i Jerzego Żaka, gitarzystę Marka Napiórkowskiego, wiolonczelistów Marka Caudle i Kristin von der Goltz. Przełomowe znaczenie dla brzmienia zespołu i interpretacji na lutni, miały zajęcia z światowej sławy lutnistą Hopkinsonem
Smithem. Kolejnym ważnym momentem było spotkanie z Rolfem Lislevandem, mistrzem aranżacji i interpretacji muzyki XVII wieku, który utwierdził muzyków Contra belluM w słuszności idei prezentowania muzyki dawnej, jako sztuki współczesnej.
* * *
Ważniejsze
koncerty:
- Zamek w Gniewie, "Zrodzeni do szabli", Prapremiera filmu, 09.10.2019
Zespół
Contra
belluM
dał
kilkaset koncertów w Polsce i poza jej granicami |
|
Kontakt: kierownik zespołu: Michał Wyciślik tel. 603 92 14 14 |
Nagrania:
Wybór nagrań zespołu:
|
Repertuar obejmuje muzykę dawną okresu renesansu, baroku i klasycyzmu (XVI, XVII, XVIII wiek), w tym: - muzyka sarmacka - staropolskie pieśni miłosne - polskie pieśni patriotyczne i religijne - pieśni okolicznościowe i moralizatorskie - polska muzyka lutniowa, tańce polskie - muzyka dawna innych krajów europejskich - dumy polskie i ukraińskie, pieśni kozackie - stylizowane utwory współczesne
Proponujemy:
- Koncerty kameralne i promenadowe
Dopasowujemy repertuar do szczegółowych potrzeb i wymagań organizatorów występów.
Warunki i koszty występów:
Cena koncertu zależy od wielu obiektywnych czynników
MUZYKA STAROPOLSKA
|
Instrumentarium:
- Lutnia, kobza, bandura (gallichon)
* * *
Muzycy współpracujący z zespołem:
Powrót do MENU |
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>
BR>