0 Contra belluM - zespół muzyki dawnej - muzyka sarmacka w staropolskim dworze

Dwór polski, polskie dwory, dwór, dworek, dwory

PREZENTUJE PROGRAM

muzyka staropolska

MUZYKA WE DWORZE


 

UWAGA: koncerty mogą być dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury, programów unijnych. Szczegółowe informacje zawarte są poniżej.

Program niniejszy jest pomyślany jako ilustracja życia w polskim dworze szlacheckim, ze wszystkimi jego troskami i radościami. Ukazuje przeróżne aspekty życia mieszkańców dworów. Celem koncertów prezentujących wymieniony program jest wzrost zainteresowania polskimi dworami, jako dziedzictwem kultury materialnej, a także skarbcem ponadczasowych wartości.

Pomysł na podjęcie takiej tematyki zrodził się podczas wizyty członków zespołu Contra belluM w rodzinnym gnieździe, to jest we dworze w Zubrzycy Górnej. Przechadzając się po wnętrzach dworu, stanowiącego obecnie jedynie muzeum, muzycy zapragnęli ożywić sędziwy dom muzyką, by choć na chwilę przywołać wspomnienie właściwego przeznaczenia i dawnego charakteru miejsca.




Serdecznie zapraszamy do współuczestnictwa w organizacji koncertów w polskich dworach. Pod uwagę brane są zarówno pojedyncze występy jak i trasy koncertowe po zachowanych do naszych czasów polskich dworach szlacheckich. Koncerty mogą również odbywać się w innych miejscach, jednak zawsze z zachowaniem odpowiedniej oprawy i klimatu, sprzyjających przybliżeniu słuchaczowi atmosfery szlacheckiego domu.

...w dawnej Polsce bawiono się tym samym, choć nie tak samo, jak i dzisiaj: rozmowa, taniec, gry i bankiety składały się na program towarzyski. Szczególnie chętnie słuchano muzyki. Podczas spotkań towarzyskich, przy wesołej zabawie nie mogło jej zabraknąć. Toteż zazwyczaj znalazł się ktoś we dworze, kto grać umiał. Ktoś z państwa grywał na lutni, ze służby zazwyczaj też kogoś trzymano, dlatego, że się znał na muzyce. Lutnia i jej odmiany jak np. luteńka, teorba, były zresztą ulubionym instrumentem muzycznym stanu szlacheckiego. Umiejętność gry na niej należała w domu szlacheckim do dobrego tonu i miała znaczenie przy wychowaniu młodzieży. Na większe uroczystości najmowano muzyków, chyba, że dwór był duży i miał własną kapelę. Poza tym było jeszcze dość wędrownych artystów, trudniących się muzyką i żebraniem. Kto nie mógł przy uczcie mieć całej kapeli, to przynajmniej jednego muzyka stawiał...

Zwracamy się do gospodarzy obiektów muzealnych, samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji naukowych, zrzeszeń, stowarzyszeń, fundacji, właścicieli dworów i innych podmiotów, które za przedmiot działania mają propagowanie kultury, w tym kultury staropolskiej. Poszukujemy także współorganizatorów, partycypantów, patronów lub sponsorów podjętej inicjatywy.

Poprzez koncerty z programem “Muzyka we dworze”, zespół Contra belluM włącza się do szerszej akcji społeczno-kulturalnej, mającej na celu popularyzację polskiej kultury, dziedzictwa obyczajowego, materialnego i duchowego Polski. Dzięki temu powyższa inicjatywa zyskała aprobatę Ministerstwa Kultury oraz Narodowego Centrum Kultury.




Zachęcamy do organizacji występów zespołu Contra belluM z programem “Muzyka we dworze”, który w zależności od uwarunkowań, może być nawet w całosci dofinansowany przez NCK. Bliższe informacje wraz z dokumentami do pobrania, znajdują pod adresem: http://www.nck.pl

Zapraszamy do podjęcia inicjatywy i organizacji występów zespołu zarówno we dworach zabytkowych i współczesnych, jak również w miejscach dworów pozbawionych. Wszędzie można bowiem przywołać sarmackiego ducha dworu jeśli tylko powierzy się to zadanie lutni, basetli i pieśni... Do zobaczenia !

























Powrót do MENU