WNĘTRZA Z DUSZĄ

projekty wnętrz, adaptacje, dobór i realizacja wyposażenia: Michał Wyciślik

kontakt: polskiedworek@vp.pl , kom. 603 92 14 14






Projekty adaptacji wnętrz stanowią kontynuację i rozwinięcie opracowywanych przez Muzeum Żywej Kultury Staropolskiej (MzkS) koncepcji architektonicznych. I pomimo, że często adaptacje odnoszą się do wnętrz i obiektów już istniejących, to zawsze celem ostatecznym jest funkcjonalność, styl i spójność powstających wnętrz.


Rys.1 Projekt dworu w Panewnikach, rzut parteru (Michał Wyciślik, 2007)



Punktem wyjściowym jest rozeznanie potrzeb uzytkowników obiektu. Następnie powstaje projekt rozplanowania wnętrz w ramach których opracowywane są szczegółowe szkice (rzuty) poszczególnych pomieszczeń.

Dużą uwagę MzkS przywiązuje do pogodzenia współczesnych warunków życia z tradycją. Istnieje wiele możliwych rozwiązań jednego problemu, lecz naszym zadaniem jest zapewnienie wyboru rozwiązania optymalnego. Dom ma być funkcjonalny, ale zawsze o czytelnym rozkładzie pomieszczeń, nawiązującym do tradycji polskiego dworu.

Służymy pomocą również w zakresie wyposażenia pomieszczeń w meble i pozostałe elementy wystroju wnętrz. Dzięki wiedzy teoretycznej, jak również odbytej praktyce, możemy pochwalić się bogatym doświadczeniem z zakresu projektowania mebli i doboru pozostałych elementów wystroju wnętrz.

Możemy zaproponować wykonanie mebli od podstaw, łącznie z projektem, który uwzględni szczególne upodobania zleceniodawcy. Od prostych rustykalnych sprzętów po bogato zdobione meble gdańskie. Zaletą takiego podejścia jest możliwość zachowania pełnej spójności stylowej lub koncepcyjnej w zakresie danego projektu.

W przypadku adaptacji wnętrz w obiektach historycznych, bądź jeśli z innych względów zleceniodawca wymaga ścisłego odniesienia do konkretnej epoki, kompletujemy wyposażenie korzystając z dostępnej oferty na autentyczne zabytki rzemiosła artystycznego na rynku antykwarycznym.

Wnętrza urządzane przez MzkS są wyposażane w drzwi, lampy, podłogi, wykończenia ścian, etc. , odpowiednie dla wcześniej obranej koncepcji urządzania obiektu, zgodnie z jego przeznaczeniem i sposobem użytkowania.

Wszystko co proponujemy musi pozostawać w zgodzie z intencją i przekonaniem zleceniodawcy. To własnie Państwo decydują ostatecznie o tym, jak bedą wyglądać wnętrza i jakimi treściami będą ozdobione. To dzięki Wam wypełnią się one życiem i indywidualnym, niepowtarzalnym charakterem.







Wnętrza polskiego dworu - zmianiały się wraz z nastepującymi po sobie epokami. Można jednak uchwycić pewien schemat, który rozpowszechnił się i utrwalił na przestrzeni ponad 2 wieków (XVIII-XIX wiek). Stałymi elementami będą tu sień - umieszczona na osi budynku, salon - położony również centralnie zwykle za sienią, z wyjściem na ogród oraz jadalnia – będąca zawsze pomieszczeniem przestronnym, wyposażonym w duży stół. Pełny obraz rozplanowania pomieszczeń dopełniały biblioteka, salonik, gabinet, kredens, apteczka, sypialnie oraz pokoje gościnne i pomieszczenia dla rezydentów (guwernerów, ochmistrzyń, krewnych na utrzymaniu, etc).





Zubrzyca Górna miejsce szczególne. To szlacheckie gniazdo, z którego wywodzą się założyciele Muzeum Żywej Kultury Staropolskiej jest urządzone w sposób wyjątkowy. Stary XVII wieczny dwór został rozbudowany w wieku XVIII i w takim kształcie dotrwał do naszych czasów. Wnętrza składają się więc z izb urzadzonych bardzo skromnie w częsci starszej i z reprezentacyjnych pomieszczeń w części nowszej. Wyjątkowość miejsca wynika z pełnej autentyczności zachowanych wnętrz i ich wyposażenia.

PRACOWNIA DEKORATORSKA

W naszej pracowni powstają przedmioty niepowtarzalne. Od suchych bukietów, przez domki i dworki z piernika aż po ozdobne przedmioty użytkowe (puzderka, tace, zegary, młynki, sztućce, wazony, kubki, talerze, pudła, kufry, szafki, stoliki, komody, pojeminiki na przyprawy, etc).

Powrót do MENU