Projekty budynków mieszkalnych utrzymane są w stylu polskiego dworu. Powstają w ramach prowadzonej przez autora działalności popularyzatorskiej i dokumentacyjnej dworu polskiego. Stanowią realizację potrzeb mieszkaniowych polskiej rodziny w ramach budynków nawiązujących do tradycji polskiego dworu.
Projekty zachowują równowagę między ekonomią inwestycji i eksploatacji, potrzebami mieszkańców i tradycją.




PROJEKTY DWORÓW

autorstwo, konsultacje, adaptacje, licencje: Michał Wyciślik

kontakt: polskidworek@vp.pl , kom. 603 92 14 14






Dwór "FIRLEJÓWKA"

Wzorcowy projekt budynku mieszkalnego "Firlejówka" powstał w oparciu o nieistniejący już dwór z obszaru małopolski, pochodzący z przełomu XVIII/XIX wieku. Proporcje były porównawczo weryfikowane przez analizę kilku innych, nadal istniejących obiektów o podobnych kubaturach i rzutach, wymiarach zewnętrznych. Do celów porównawczych posłużyły jedynie obiekty najbardziej udane, klasyczne w swojej formie i uznane w literaturze przedmiotu. "Firlejówka" naśladuje pewien ideał, który wyłonił się u schyłku I Rzeczpospolitej, a jego następstwem był późniejszy wysyp dworów w "stylu narodowym" lub w "stylu dworkowym" jaki miał miejsce na początku XX wieku i potem w 20leciu międzywojennym. Budynek ma dobre proporcje. Zgodność z tradycją i obyczajem to niewątpliwy atut projektu. Kolejnym atutem jest dostosowanie obiektu do współczesnych wymogów i współczesnego życia z zachowaniem rozplanowania wnętrz nawiązującego do dworów budowanych w Polsce na przestrzeni XVII/XVIII/XIX wieku.

Przy podejmowaniu inwestycji dotyczącej budowy obiektu mieszkalnego w oparciu o projekt wzorcowy "Firlejówka" należy w pierwszej kolejności zweryfikować istniejące warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy zlecić dowolnemu wybranemu architektowi w ramach adaptacji projektu wzorcowego, posadowienie budynku na działce budowlanej zgodnie z warunkami szczegółowymi, określonymi przez odpowiedni terytorialnie Wydział Architektury.
Projekt ten powstał z myślą o upiększeniu naszego kraju i aby wspomóc inwestorów marzących o wystawieniu własnego dworu we współczesnych warunkach. To jest zwyczajny dom, ale ma zakorzenienie w tradycji i historii - budynek mieszkalny w swojej ostatecznej formie jest syntezą kilku obiektów zabytkowych z obszaru Mazowsza i Małopolski, jakie powinny się znaleźć w centrum uwagi każdego inwestora realizującego swoje "marzenie o białym dworze". To dom idealny dla 5-osobowej rodziny. Jeśli chodzi o utrzymanie i eksploatację, łatwy do ogrzania, mieszczący się ekonomicznie w możliwościach finansowych przedsiębiorczego inwestora.

Informacja o możliwości wykorzystania projektu:
Michał Wyciślik, e-mail: polskidworek@vp.pl,
tel. 603 92 14 14



PLEBANIA pod Najświętszą Maryją Panną

Powyżej opisany projekt dworu można zagospodarować na potrzeby plebanii. W czasach I Rzeczpospolitej plebanie nawiązywały zwykle do dworów, jako że ich gospodarz (także fundator) wywodził się ze stanu szlacheckiego, albo odwoływał się do szlacheckich tradycji. W czasie rozbiorów i w okresie międzywojennym plebanie nawiązywały do tradycji dworskiej także z powodów patriotycznych, a z czasem stały się częścią nurtu tkz. architektury dworkowej (styl krajowy).
Budynek plebani jest bardzo praktyczny. Gospodarz dysponuje przedsionkiem z WC i dużą sienią, z której wchodzi się do obszernej kancelarii. Przy kancelarii znajduje się także mniejszy powierzchniowo gabinet. Po drugiej stronie sieni umieszczone jest wejście do jadalni (bezpośrednio połączonej z kuchnią), a na wprost wejście służbowe do kuchni oraz klatka schodowa prowadząca na piętro.
Na piętrze mieszkanie gospodarza (możliwe przystosowanie na apartament z łazienką) oraz 3 pokoje gościnne lub dla współpracowników, a także łazienka, WC, pokój gospodarczy, obszerny hall. Z piętra prowadzi wejście na poddasze, w którym zlokalizowana jest jasna i dość przestronna kaplica prywatna gospodarza.
Bardzo ważnym rozwiązaniem zastosowanym w projekcie jest umieszczenie garażu na 2 samochody w osobnym, stylowym budynku gospodarczym z mieszkalnym poddaszem. Na piętrze można urządzić mieszkanie wikarego, bądź pokój gościnny z lazienką i WC.

Plebania pod Najświętszą Maryją Panną to ciekawa propozycja dla parafii, które:
- przy zabytkowym kościele chcą postawić nowy budynek (projekt uwzględnia wymagania Konserwatora Zabytków i współgra z architekturą historyczną)
- nawiązują do tradycyjnego charakteru swojej miejscowości
- szukają zgrabnego i ekonomicznego budynku na potrzeby swojej wspólnoty
- łączą praktyczność z zamiłowaniem do piękna i tradycję z nowoczesnością


Informacja o możliwości wykorzystania projektu:
Michał Wyciślik, e-mail: polskidworek@vp.pl,
tel. 603 92 14 14





Powrót do MENU










Firlejówka - projekt wzorcowy, rzut parteru i piętra.













Plebania pod Najświętszą Maryją Panną - wersja projektu wzorcowego, parter i piętro.